Dentysta Gdańsk
Chirurgia stomatologiczna
Chirurgia stomotalogiczna obejmuje szeroki zakres leczenia operacyjnego jamy ustnej oraz okolic przyległych. W większości jest kojarzona z usuwaniem (ekstrakcją) zębów, których dalsze leczenie, ze względu na zaawansowany stopień próchnicy jest bezcelowy. Do najczęstszych zabiegów należy zaliczyć usuwanie zębów zatrzymanych, a także leczenie powikłań poekstrakcyjnych. Inne zabiegi wchodzące w skład zagadnienia chirurgii stomatologicznej to m.in. dłutowanie korzeni zębów, resekcje wierzchołków korzeni zębów i hemisekcja i radektomia.
Ekstrakcja zęba jest konieczna w przypadku zaawansowanej próchnicy, przewlekłym stanie tkanek zapalnych około powierzchniowych, zaawansowanej paradontozie oraz głębokim załamaniu zęba. Warto nadmienić, że w niektórych przypadkach koniecznością jest również usuwanie zębów, które są zdrowe. Dotyczy to zwłaszcza wskazań ortodontycznych oraz przygotowań do założenia protezy. Dłutowanie zęba związane jest z usunięciem tradycyjną metodą. Są to w dużej mierzy zęby z ułamaną koroną, zatrzymane lub częściowo zatrzymane, z zakrzywionymi korzeniami. Dłutowanie w większości przypadków dotyczy ósemek, które są nieprawidłowo wykształcone i ułożone. Zabieg resekcji wierzchołków korzeni zębów polega na odcięciu wierzchołka korzenia zęba, usunięciu zmian zapalnych i zabezpieczeniu korzenia przed powstaniem stanu zapalnego. Pozwala to uchronić ząb przed ekstrakcją. Zabieg jest stosowany wówczas, gdy niemożliwe jest prawidłowe leczenie kanałowe, gdy dotychczas stosowane leczenie nie likwiduje stanu zapalnego okołowierzchołkowego zęba. Dotyczy głównie zębów jednokorzeniowych. Hemisekcja i radektomia to zabiegi, które znajdują zastosowane w przypadkach zębów. Zabieg hemisekcji polega na odcięciu połowy zęba z jednym korzeniem natomiast radektomia ogranicza się do odcięcia całego jednego korzenia.
Dłutowanie to inaczej chirurgiczne usuwanie zębów, których wyrwanie przy zastosowanie tradycyjnych metod było niemożliwe. W największej ilości przypadków proceder dłutowania pojawia się w sytuacjach zębów z ułamaną koroną lub zakrzywionymi korzeniami. Proceder dłutowania w szczególności dotyczy ósemek, czyli „zębów mądrości”. Mają one, pomimo że są niewidoczne, skomplikowaną budowę anatomiczną. Zabieg nie powoduje dolegliwości bólowych u Pacjenta ponieważ przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Dolegliwości pojawiają się natomiast po usunięciu zęba – może to być silny ból, a także opuchlizna dziąsła. Skutkami tymi nie należy się martwić ponieważ są to standardowe objawy, które pojawiają się po ustąpieniu znieczulenia.