Dentysta Gdańsk


Protetyka

 

Proteza szkieletowa jest wyjmowaną (ruchomą) formą protezy, która jest stworzona z metalowego szkieletu. Ten element jest odlewany w specjalistycznej pracowni protetycznej po jego indywidualnym zaplanowaniu. Metalowa konstrukcja skupia sztuczne zęby, które zostały indywidualnie dopasowane do barwy i kształtu pierwotnych zębów Pacjenta. Całości dopełnia różowe podłoże akrylowe, które imituje dziąsło. Proteza wymaga zastosowania metalowych zaczepów na sąsiednich zębach. Dzięki temu:

-przenosi obciążenie zbliżone do naturalnego oraz funkcjonuje podobnie do osadzanych na stałe mostów
-pozwala na dbanie o higienę utrzymujących ją filarów
-nie uciska dziąseł, a także nie wpływa destrukcyjnie na kości
-jest trwała i łatwiejsza w użytkowaniu.
-jest o wiele cieńsza od tradycyjnych protez akrylowych dzięki szkieletowi wykonanemu z metalu

dentysta-gdansk-chelm

Proteza pozwala odtworzyć kilka lub wszystkie zęby jak i również zaniki dziąsłowe. Jest wykonana indywidualnie zgodnie z uwarunkowaniami anatomicznymi i osobistymi potrzebami pacjenta. Można wyróżnić dwa rodzaje uzupełnień ruchomych – są to protezy częściowe oraz protezy całkowite.

Protezy częściowe stanowią najczęściej uzupełnienia ruchome. Są utrzymywane w oparciu o istniejące uzębienie za pomocą specjalnych klamer. W tym przypadku elementami mocującymi mogą być także implanty protetyczne. Protezy całkowite mają zastosowanie w przypadku utraty całkowitego uzębienia. Proteza całkowita jest utrzymywana poprzez zassanie. By wykonać  prawidłową protezę o optymalnej estetyce i przede wszystkim wysokiej funkcjonalności konieczne są odpowiednie przygotowania. Proteza wykonywana jest w oparciu o wycisk szczęk. Do jej stworzenia potrzeba około 4-5 wizyt w gabinecie stomatologicznym.

Korona porcelanowa to jedna z najpopularniejszych metod zastąpienia utraconych zębów. Niezbędnym warunkiem do długoletniego funkcjonowania takich konstrukcji jest należyta higiena jamy ustnej. Bakterie bardzo łatwo potrafią gromadzić się na styku zęba i korony, na którym jest osadzona korona. Warto wspomagać się specjalnymi szczoteczkami lub nićmi ponieważ trudno jest oczyszcza tę przestrzeń.

W przypadku gdy ząb uległ uszkodzeniu, które nie pozwala na jego odbudowę poprzez zwykłą plombę, rozwiązaniem może być korona protetyczna. Ta opcja znaczy konieczność oszlifowania zębów celem pozyskania miejsca na materiał korony. Następnie powstaje czysty i silny filar, który będzie podparciem dla nowego zęba.

Do wykonania tej pracy konieczne jest kilka wizyt w gabinecie dentystycznym, w międzyczasie ząb, który został oszlifowany jest ochraniany koroną tymczasową zrobioną z kompozytu. Jeżeli ząb był bardzo uszkodzony koniecznością jest wykonanie wkładu korzeniowego. Wtedy korona jest osadzana na fragmencie wkładu, który wydostaje się z korzenia. Warto podkreślić iż wkłady koronowo-korzeniowy wykonuje się z cyrkonu, złota lub chromo-kobaltu. W określonych warunkach stomatolog może osobiście wykonać wkład z włókna szklanego.

Most porcelanowy znajduje zastosowanie jeżeli brakuje jednego lub kilku zębów. Zęby sąsiadujące z brakującym powinny być zdrowe. To one stanowią oparcie i zaczepienie dla mostu. Filarowe zęby są szlifowane w podobny sposób jak koronę.

POWRÓT

Komentarze są wyłączone.